28 lipca 2016

Home

Kiedy decydujemy się na inwestycję – czy to w budownictwie indywidualnym – czy w przemysłowym – należy odpowiednio podejść do tematu izolacji budynku. Jest to o tyle istotne – o ile chcemy mieszkać oszczędnie i wygodnie. Normują to też przepisy prawne, które od lat sześćdziesiątych zmieniały się w Polsce już pięciokrotnie i są coraz bardziej restrykcyjne. Można śmiało powiedzieć, że temat energetyki budowlanej zdominował tematy współczesnych dyskusji budowlanych, a problemy ekologii wytwarzania i zastosowania poszczególnych materiałów termoizolacyjnych są coraz częściej dostrzegane i racjonalizowane we współczesnym świecie.

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku. Tak też sprawy się mają z tematami izolacji i budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Produktem nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie jest poliuretan i poliizocyjanuran – czyli pianka PUR i pianka PIR. Materiały te występują w wersji sztywnej pianki i natrysku.

Czym różnią się te metody? W skrócie – od produkcji, przez sposób montażu, aż wreszcie po właściwości. Sztywna pianka poliuretanowa PIR Thermano ma gęstość 30 kg/m3 i lambdę 0,023 W/m, pianka natryskowa -gęstość 8 kg/m3, lambda 0,038 W/mK. Tak więc już na etapie grubości stosowanego materiału widać, że 15 cm natrysku odpowiada płycie o grubości od 8 do 10 cm. Sztywna pianka PIR Thermano posiada także okładzinę gazoszczelną, która skutecznie chroni poliuretan przed działaniem praw fizyki i przez lata nie zmieni swoich właściwości termoizolacyjnych, czego nie można powiedzieć o natrysku. Do dokładniejszego porównania sztywnej piany PIR i piany natryskowej oraz styropianu i wełny mineralnej – zapraszam do osobnych artykułów, w których temat został bardziej szczegółowo omówiony. Na tym etapie zdradzę, że jednak sztywna pianka PIR wygrywa wszystkie konkurencje i śmiało można powiedzieć, że jest przyszłością budownictwa.