Domy pasywne

Dzisiaj – kiedy jesteśmy społeczeństwem świadomym i mamy możliwość znalezienia wielu informacji w sieci – coraz więcej osób decyduje się budowę domu pasywnego. Co to jest i czy rzeczywiście opłaca się nam ponosić większe koszty na etapie budowy?

Jasne, że tak. Media, energia – to one generują nam wiele codziennych kosztów i niestety – nie będą one taniały. Z biegiem czasu – będziemy płacić coraz więcej za gaz, prąd, wodę. Jednocześnie nasze oczekiwania w zakresie wygody mieszkania wzrastają – często chcemy obniżyć temperaturę panującą w domu w porze letniej, a w zimę – wiele osób chce mieć 23-24stC – co też niesie za sobą większe koszty. Wydaje się więc, że budowa domu energooszczędnego czy pasywnego to inwestycja na przyszłość, która może zwrócić się nam kilkukrotnie – a to już realne oszczędności.

Dom pasywny to dom, który jest zbudowany w taki sposób, żeby nie było potrzeby dogrzewania go standardowymi mediami – jak węgiel, gaz czy prąd. Zazwyczaj wystarczy pompa ciepła i kominek. No i? No i przede wszystkim odpowiednio wybudowany dom. Dom, który ma odpowiednią izolację, odpowiednio wstawione okna i drzwi, brak mostków cieplnych. Odpowiednia termoizolacja domu czyli izolacja ścian i izolacja dachu to podstawa. Ale o tym w innym artykule.

W każdym razie – można cieszyć się, że nowe pokolenie myśli przyszłościowo i wie, że ochrona środowiska ma ogromne znaczenie zarówno dla jednostki – jak i dla całego społeczeństwa.