Lambda

Właściwie na każdej stronie internetowej i w każdym katalogu dotyczącym tematu izolacji dachów, izolacji ścian czy ogólnie termoizolacji domów co chwilę mamy do czynienia z lambdą. Ale o co tu chodzi?

Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła. Mówi nam on jaka ilość ciepła przejdzie przez dany materiał i nie ma na to wpływ grubość produktu- bo to nie jest kwestia właściwości danego produktu – np danej płyty, ale materiału – czyli np pianki natryskowej, sztywnej pianki PIR, styropianu czy wełny mineralnej. Tak więc – im mniejsza lambda – tym mniej ciepła nam ucieknie. Powinien nas więc interesować jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła, bo będzie dla nas oznaczać realne oszczędności w sezonie grzewczym oraz przyjemniejsze temperatury w budynku w okresie letnim.

W momencie, gdy Polska wkroczyła do Unii Europejskiej – producenci muszą stosować jednakowe systemy mierzenia i oznaczania produktów, tak więc klient ma możliwość właściwego porównania produktów i wyboru dla siebie odpowiedniego rozwiązania.

Termoizolacja domu to temat bardzo istotny – warto więc wybrać najlepsze parametry materiałów – jakie przedstawia np. sztywna pianka PIR Thermano.