Natrysk czy sztywna pianka?

Czy poliuretan równy jest poliuretanowi? Niby tak, a jednak… Warto podejść do tematu technologicznie i odpowiednio uargumentować obie opcje. Termoizolacja domu, izolacja ścian i izolacja domu wszak to temat, który realnie wpłynie na kwestie oszczędności i wygody, a także dostosowania wymagań do norm narzuconych przez Unię dla całej Europy.

Zacznijmy więc od liczb:

  • natrysk PUR – 0,037 W/mK – gęstość teoretyczna 8 kg/m3
  • sztywna pianka PIR Thermano – 0,023 W/mK – gęstość gwarantowana 30 kg/m3

Oznacza to po szybkim przeliczeniu – 15cm natrysku = 10cm sztywnej pianki. Tak więc: 1:0 dla płyt Thermano. Grubość materiału termoizolacyjnego jest po stronie sztywnej pianki PIR.

Sprawa druga – kwestia wykonania. Kupują sztywna piankę PIR Thermano otrzymujemy produkt o gwarantowanych właściwościach, decydują się na natrysk – dochodzi nam kwestia wykonawcy, od którego zależy ilość i jakość wstrzykiwanego materiału – pianki PUR, czego nie jesteśmy w stanie oszacować. Oczywiście – ktoś mógłby powiedzieć, że trudno jest odpowiednio położyć płyty, tak żeby nie było mostków cieplnych, ale przy zastosowaniu odpowiedniej taśmy i minimalnej znajomości tematu – nie powinno to stanowić większego problemu.

Sprawa trzecia – sztywna pianka poliuretanowa ma okładzinę gazoszczelną i z czasem nie traci na swoich właściwościach, a przy natrysku – musimy założyć działania praw fizyki i to, że z biegiem czasu będzie miała gorsze parametry termoizolacyjne. Dodatkowo – przy natrysku trzeba zadbać jeszcze o kwestie warstw paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych.

Patrząc obiektywnie – piankę natryskową można porównać parametrowo bardziej do styropianu niż sztywnej pianki PIR, jeśli więc chcemy otrzymać dobre parametry izolacyjne – postawy na sztywną piankę PIR Thermano.