Pianka PIR

Pianka PIR to nowoczesny materiał stosowany w izolacji domu, ścian i izolacji dachu. Jest to poliizocyjanuran –  polyizocyjanurate. Pianka PIR zyskuje coraz bardziej na popularności dzięki swoim właściwościom. Ale o tym za chwilę.

Zacznijmy od tego, że poliuretan to zmieszany izocyjanian i poliol wraz z dodatkiem katalizatorów, stabilizatorów i innych aktywatorów. W piance PIR jednak przewagę ma izocyjanian – inaczej niż w piance PUR i jest to zasadnicza różnica, która decyduje o innych właściwościach obu produktów. Dzięki zmianie tych proporcji – pianka PIR posiada lepsze właściwości ogniowe, co przy budynkach, dla których zachodzi potrzeba zwiększenia ochrony przeciwpożarowej – ma to duże znaczenie.

Pianka PIR to produkt, w którym załamanie łańcuchów pod wpływem temperatury następuje dopiero przy 300 st C. W dodatku – pod wpływem tak wysokiej temperatury – tworzy się na piance PIR specjalna powłoka zwęglona, która chroni głębsze warstwy pianki przed wpływem ognia i dzięki temu wydłuża się czas zanim dojdzie np do załamania dachu – a to realnie zwiększa szanse na przeprowadzenie skutecznej akcji ratowniczo – ewakuacyjnej.

Pianka PIR znajduje między inny swoje zastosowanie zarówno jako rdzeń płyt warstwowych, stosowanych jako okładziny ścienne i dachowe jak w miękkich płytach termoizolacyjnych – np płyty izolacyjne Thermano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *