Poliuretan

Poliuretan to materiał, który wykorzystywany jest w bardzo wielu dziedzinach – możemy go spotkać na każdym kroku, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Ale od początku, co to jest ten poliuretan?

Z chemicznego punktu widzenia to polimer dwóch surowców: izocyjanianu i poliolu oraz dodatków – katalizatorów, środków spieniających czy stabilizatorów. W zależności jakie materiały dodatkowe weźmiemy i w jakiej ilości – inny produkt otrzymamy (inna sztywność, inna elastyczność). W dodatku – jest to materiał łatwo przetwarzalny, dlatego tak dużo go w okół nas.

A gdzie go spotkamy?

Zaczynając od obuwia sportowego, poprzez materace, części samochodowe, płyty kompozytowe, powłoki, spoiwa – aż wreszcie do produktów izolacyjnych – zarówno wchodzi tutaj w grę izolacja lodówek czy zamrażarek, jak i izolacja domu, termoizolacja ścian, termoizolacja dachu.

W budownictwie – w rodzinie poliuretanów możemy spotkać się z pianką PIR (poliizocyjanuran / polyizocyjanurate) i  pianką PUR ( poliuretan / polyurethane ). Oba rodzaje pianek posiadają świetne właściwości termoizolacyjne i wykorzystywane są do izolacji domu – posadzek, izolacji ścian, fundamentów, izolacji dachu etc. Pianka PIR i pianka PUR posiada zdecydowanie lepsze właściwości od znanej i stosowanej od lat w Polsce wełny mineralnej i styropianu – co wynika bezpośrednio z gęstości poliuretanu.