Styropian, wełna czy poliuretan?

Wchodząc w temat izolacji domu – nie sposób ominąć tematu porównania właściwości poszczególnych materiałów izolacyjncych dostępnych obecnie na rynku. Mam tu na myśli przede wszystkim trzy materiały, które są najbardziej popularne

  • poliuretan
  • wełna mineralna
  • styropian

Oczywiście wszystko powinniśmy zacząć od współczynnika przewodzenia ciepła lambda λ [W/mK]. Uśredniając właściwości dostępnych na rynku materiałów można przyjąć wartości :

 

  • poliuretan 0,023
  • wełna mineralna 0,040
  • styropian XPS 0,034

 

Jak widać powyżej – poliuretan posiada zdecydowanie lepsze właściwości izolacyjne od wełny mineralnej i styropianu. Wynika to bezpośrednio z gęstości materiału. Dla przykładu wełna mineralna ma gęstość ok. 100-150 kg/m3 i 26 cm tego materiału da nam takie same parametry przenikalności cieplnej jak 14cm płyt ze sztywnej pianki PUR Thermano o gęstości 32 kg/m3. Przekłada się to również na obciążenie konstrukcji i tu odpowiednio 7800kg wełny możemy przecistawić z 896kg płyt Thermano. Podobnie sprawa się z porównaniem pianki PIR i pianki PUR ze styropianem.  Warto tu też wspomnieć o parametrach wytrzymałościowych – Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej – FIW, Monachium wykazał w swoich badaniach, że płyty ze sztywnej pianki PUR po 28 i 33 latach użytkowania nie tracą swoich właściwości jeśli chodzi o przewodność cieplną, wytrzymałość na ściskanie i zawartość wilgoci. Jednym słowem – biorąc pod uwagę te wszystkie parametry – można jasno określić, że piana PUR to przyszłość budownictwa.